Skip to main content

Feeding a family of four for £50

I do a weekly shop at Aldi and if anything else is needed it tends to be the co-op in the village.
Now I do have a good store cupboard and freezer with staples like gravy, frozen stock), herbs, spices, flour etc in.



Sunday
Lunch – mince (£1.99) and onions with veg from the garden and new potatoes from the garden too
Dinner – Poached eggs (99p or six for the butcher or friend) on muffins (60p)
Monday
Lunch – Scrambled egg on toast (99p for the eggs and 99p for a loaf of bread)
Dinner - Bolognese made with left over mince pasta (99p a bag) and pasata (59p) with added herbs and any veg left over from Sunday dinner (pureed).  Garlic bread (home made)
Tuesday
Lunch – Beans and Sausage on Toast (59p)
Dinner – Curry with home made naan bread
 
Wednesday

Sausage rolls form the bakers (4 for 99p)
Sausage casserole with Potatoes from the FIL

Thursday

Lunch – Scrambled Eggs with cheese and ham 
Jacket Potatoes with Cheese and Beans or leftover curry 

Friday
 
Sandwiches (cheese and ham or egg)
Fish and Chips with peas from the garden

Saturday

Hot Dogs and rolls with potato wedges (from the garden)
Home Made pizza (ham, salami, pasattatta, mozzarella and onion), garlic bread

Shopping list

Mince (1.99)
Breaded Ham (99p)
Mozzarella (2 x 49p)
Salami (99p)
Sausages (99p)
Bread (99p)
Hot dog rolls (55p)
Bratwursts (99p)
potato (69p)
Apples (1.25)
Banana (1.01)
Natural yogurt (49p)
Flour (33p)
Oven chips (99p)
Frozen battered Cod (1.99)
Passata  (49p)
Gouda (1.15)
Onions (69p)
High Juice (99p)
Jelly mix (20p)
Coffee (2.59  a month)
Paracetamol (2 x 19p)
Spreadable butter (1.79)
Marg for baking (50p)
Pull ups (3.59 once a month)
12 eggs (1.98)
Milk Iceland £1 for 4 pints we use at least 16 pints = £4)
Porridge (99p)
Choco Hoops (1.15)
Teabags (2.10 very 4 weeks)
Salad Stuff (currently 39p for tomatoes, lettuce and onions from ;Mar £1.20) 
lemonade (40p)
Yogurt (2 x 80p)
Chicken pieces (1.99)
Hot Chocolate (99p) 

I DONT buy cakes or biscuits, but I do buy the ingredients to make them and have baking powder, raisins etc in the cupboard board all the time.  I buy one loaf a week and then make all the rest (lidl do a really good inexpensive bread flour and I buy in bulk when passing).
 
I also make sure I have Ice cream and cone in  and when we hear the ice cream van  we make our own.  Sprinkles on top to make special or if they are really lucky then we might have a flake.

The garden is a huge source of produce for me, the peas are just coming to pod and the beans will be ready in the next few weeks. The spinach and chard is all cut and come again. We have tomatoes and onions, which we turned in to pasta sauce last year.
I always check the Internet to find out who has what offers on and shop around to ensure I get the best deal.  I will buy cheese and freeze it.
So how much do you spend on your weekly shop and how do you keep the bills down in the current climate?

Comments

  1. There are lots of actions you can take however, with regards to cooking food a nice home made meal that doesn't need conventional cooktop top as well as cooker cooking food.

    ReplyDelete

Post a Comment

I love comments and will try to respond to all

Popular posts from this blog

Bissell Vac and Steam Machine Review and Giveaway

I have hard floors downstairs which I love.  They are much more practical than carpet with 2 mucky boys and a dog. Over the past 8 years I have tried all sorts of ways to keep them clean and I think I have finally found the product that does that for me. It is the  Bissell Vac and Steam Machine .  This amazing suel action machine vacuums and steam cleans either independently or at the same time.  It means that I have done away with my vacuum and steam cleaner downstairs (which I gave to my brother in law). What I like: You can either vacuum or steam clean or do both It is lightweight and easy to manoeuvre The handle is adjustable great for a home with people of different heights and for getting the kids involved. You need no chemicals The pads are washable and reusable It comes with a two year guarantee It warms up fast (within 30 seconds) so no long wait to start cleaning It costs under £100 It is space saving.  No need for a separate vacuum, steam cleaner or mop. 

Tissue paper poppy badges

Remembrance Sunday will soon be upon us and my boys take part in the annual church service and march as Beavers. This year MadDad will also be marching in his capacity as Manager of the U7's football team.  We are great believers in remembering what people have done for us and the boys have been busy making tissue paper poppies at Beavers.

Don't feel pressured in to spending at Christmas and a giveaway

According to a recent survey by  Whyte & Mackay    46.2% of people confess to feeling pressured into spending £100-£200 more than they can afford.    I have to admit that this really shocked me, but them with the rising cost of things and also the unrealistic expectations of people it is often very hard to keep a lid on spending. Other irritations were: ·          Christmas dinner preparations (25%) . The most common complaint is when mum-in-laws unfavourably compare the way dinner is served to the ‘proper way’ (i.e. her way). ·          Cruel present choices (24%). The majority felt that parent-in-laws purposefully bought presents for them that they wouldn’t like, from terrible Christmas jumpers to regifting items already in their cupboards. ·          Fighting over board games (15%). The most frenetic choice is the team game of charades with 34% of those who have fought with their parent-in-laws coming to blows. Monopoly is the board game that seems to cause the least amoun